تبلیغات
پاتوق - ترمیم و تنظیم نور عكس در فتوشاپ
تبلیغات
منوی كاربری

این وبلاگ را صفحه خانگی خود كن !    به مدیر وبلاگ ایمیل بزنید !    این وبلاگ را به لیست علاقه مندی های خود اضافه كنید !

لینكدونی
آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل بازدیدها :

كل مطالب :

PageRank

لینكستان
شنبه 29 مرداد 1390
ترمیم و تنظیم نور عكس در فتوشاپ
ترمیم و تنظیم نور عكس در فتوشاپ
 
 

در گذشته كه دوربین‌های دیجیتال به شكل كنونی رواج نداشته و از دوربین‌های آنالوگ برای ثبت تصاویر استفاده می‌كردیم برخی تصاویر ثبت شده به علت عدم تنظیم صحیح دوربین یا نزدن فلاش به صورت مطلوب ثبت نمی‌شد و چون در همان لحظه نتیجه عكاسی دیده نشده و پس از ظهور و چاپ عكس می‌شد، آنگاه برخی تصاویر كه شاید یادآور شیرین‌ترین لحظات زندگی بودند تبدیل به عكسی بسیار تیره (یا روشن) شده و متاسفانه قابل استفاده نمی‌شد.

 علاوه بر این حتما در همه منازل عكس‌های قدیمی‌ وجود دارد كه نگاتیوی از آنها موجود نبوده و خود عكس نیز به علت گذشت زمان و قرارگیری در مقابل تاثیرات جوی یا نور خورشید كمرنگ و بی‌كیفیت گردیده. در این شماره در نظر داریم با هم به سراغ این عكس‌ها رفته و آنها را نونوار كنیم.

برای شروع كار تصاویر قدیمی ‌خود را با یك اسكنر خوب و با رزولوشن dpi 300 اسكن كنید. البته اگر در نظر دارید سایز تصویر را نیز بزرگ‌تر نمایید برای به دست آوردن بهترین نتیجه هنگام چاپ از فرمول زیر استفاده كنید:

رزولوشن اسكنر= ضریب بزرگنمایی * 300

مثلا برای بزرگنمایی 2 برابر: dpi 600 = 2 * 300

حال تصویر اسكن شده را توسط فتوشاپ باز كنید. بخشی كه در فتوشاپ به ما كمك خواهد كرد عیوب تصویر از لحاظ نور و رنگ را دریابیم پالت Histogram است. از این پالت برای مشاهده وضعیت تصویر از لحاظ نور و رنگ و در صورت نیاز ترمیم آن توسط ابزارهای موجود استفاده می‌كنیم. برای مشاهده این پالت از مسیر Menu / Window روی گزینه Histogram كلیك كنید تا ظاهر شود. به صورت پیشفرض در ورژن 12 فتوشاپ این بخش به صورت رنگی ظاهر خواهد شد. جهت سهولت كار در این مقاله ما با هیستوگرام پنجره LEVEL كه با فشار دادن همزمان دكمه‌های ctrl+L به صورت تك رنگ ظاهر می‌شود كار خواهیم كرد.

در هیستوگرام همان‌گونه كه در تصویر 4 می‌بینید سمت راست نمایش دهنده پیكسل‌های روشن تصویر (سفید) سمت چپ نمایش دهنده مقدار پیكسل‌های تیره تصویر(سیاه) و وسط نمایش دهنده میانمایه‌ها خواهد بود و این شكل در تصاویر معمولی (نه تصاویر خاص مانند عكاسی در شب یا برف) معمولا تپه‌ای شكل از منتهی‌الیه سمت چپ (سیاه) شروع شده و تا منتهی‌الیه سمت راست (سفید) ادامه می‌یابد و در صورتی كه در یكی از دو طرف یا هر دو به انتها نرسیده باشد تصویر معیوب محسوب خواهد شد.برای تصاویر معیوب 4 حالت قابل تعریف است:

1ـ تصاویر تیره: این تصاویر كه هیستوگرام آنها همانند تصویر شماره 1 متمایل به سمت چپ است پیكسل‌های روشن خود را از دست داده و این پیكسل‌ها متمایل به خاكستری شده‌اند.

2ـ تصاویر روشن: این تصاویر كه هیستوگرامی ‌مثل تصویر شماره 2 متمایل به راست خواهند داشت پیكسل‌های تیره خود را از دست داده‌اند.

3ـ تصاویر خاكستری: این تصاویر كه هیستوگرامی ‌مثل تصویر شماره 3 جمع شده در وسط دارند هم پیكسل‌های روشن و هم پیكسل‌های تیره خود را از دست داده‌اند.

4- علاوه بر تصاویر به حالت‌های بالا برخی تصاویر مثل تصویر شماره 5 وجود دارند كه هیستوگرامی ‌دره‌ای شكل داشته و در این تصاویر میانمایه‌های با رنگ‌های خاكستری مقدار كمتری نسبت به رنگ‌های تیره و روشن خواهند داشت كه در نتیجه نزدن فلاش دوربین یا تابش نور از روبه‌رو حاصل می‌شوند.

با فراخوانی ابزار LEVEL مشاهده خواهیم كرد كه 3 مثلث كوچك در زیر تصویر هیستوگرام آن وجود دارد. برای ترمیم حالت 1 و2 و3 مثلث سفید را به سمت چپ و مثلث سیاه را به سمت راست حركت می‌دهیم تا به محل شروع تپه هیستوگرام برسد و در نهایت با جابه‌جا كردن مثلث خاكستری می‌توان نسبت به تنظیم نور میانمایه‌ها نیز اقدام كرد.

در صورتی كه هیستوگرام تصویر ما همانند شكل 5 (دره‌ای) باشد بایستی از مسیر

Menu / Image / Adjustment /

ابزار Shadow-highlight را انتخاب كنیم تا فتوشاپ به صورت خودكار نسبت به تنظیم میانمایه‌های تصویر اقدام كند. البته با استفاده از گزینه‌های Auto Contrast،Auto color،Auto tone مسیر Menu / Image/ نیز می‌توانیم در اكثر موارد به صورت خودكار نسبت به رفع عیوب نوع اول و دوم و سوم اقدام كنیم.

نوشته شده توسط amirhossein ساعت 06:30 ب.ظ موضوع مطلب :‌

ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت | نظرات ()